top of page

Off-Duty Dress 
(1942 - 1945)

Po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do wojny w 1941 roku, wszystkie pielęgniarki z korpusu były zobligowane do noszenia munduru poza domem lub kwaterą. W trakcie ćwiczeń sportowych, na kwaterze oraz w domu, w którym nie przebywało akurat więcej niż dwóch gości, kobiety mogły przebrać się do ubrań cywilnych. Z tego powodu sukienki off-duty (dosłownie „sukienki do noszenia po służbie”) stały się tak popularną i pożądaną alternatywą dla munduru wyjściowego, składającego się z koszuli, marynarki i spódnicy. 

Sukienka off-duty składa się z luźnej góry zapinanej trzema guzikami, z dekoltem w kształcie litery „V” oraz kołnierzykiem, do którego przypinano insygnia. Na lewej stronie kołnierzyka sukienki noszono kaduceusz z literką „N”, natomiast po prawej wycięte insygnia oficerskie „U.S.”

Insignia Off-Duty Dress.jpg

Na piersiach znajdowały się dwie małe kieszonki z klapami. Tył sukienki ozdabia marszczony karczek. Luźne rękawy, zwężają się ku dołowi i zakończone są ozdobnymi mankietami, zapinanymi na spinki. Na ramionach naszyte są naramienniki, zapinane na guzik oraz obszyte lamówką. Dół sukienki ma kształt litery „A”. Talia podkreślona jest przez pasek, z tego samego materiału, zapinany na jeden guzik.
 
Pielęgniarki mogły nosić sukienkę poza godzinami pracy, na nieoficjalnych spotkaniach. Możliwość zakupu (we własnym zakresie) nowego typu umundurowania znacząco podniósł morale kobiet służących w armii.

BLUE OFF-DUTY DRESS:

Pierwszy model sukienki został wprowadzony w kwietniu 1942 roku. Była to granatowa sukienka, odpowiadająca kolorystycznie mundurowi wyjściowemu noszonemu w tym okresie. Była szyta ze sztucznego jedwabiu (rayonu). Naramienniki obszyte były bordową lamówką. Tym samym kolorem obszyte były mankiety rękawów, zapinanych na dwa guziki.

Blue Off-Duty Dress.png

Dress, Off-Duty, Nurse's (Blue)

Pierwszy model sukienki off-duty dla pielęgniarek w kolorze niebieskim. Sukienka posiada bordowe obszycia i pasek w talii. Nakrycie głowy stanowi na zdjęciu furażerką w tym samym kolorze.

Do sukienki noszono beżowe pończochy ze szwem, czarne buty typu oxford oraz szare lub czarne skórzane rękawiczki. Jako nakrycie głowy można było nosić pasującą, niebieską czapkę lub furażerkę z bordowym obszyciem. Oficjalnie nie została zatwierdzona żadna torebka, jednak pielęgniarki mogły nosić do sukienki czarną, skórzaną, płaską torebkę, zakupioną prywatnie.

Hazel Dill - Blue Off-Duty Dress.jpg
1943 dress (2).jpg
Blue_Garrison_Cap_—_2.png

Cap, Garrison, Nurse’s, Blue

Niebieska furażerka z bordowym obszyciem. Początkowo furażerkę noszono bez jakichkolwiek insygniów. Później kobiety zaczęły przypinać na lewej stronie odznakę korpusu, którą w 1943 roku zamieniono na metalowe insygnia ze stopniem wojskowym.

Black Oxford Shoes.png

Shoes, Nurse’s, Black

Czarne, skórzane buty typu oxford. Mają obcas o wysokości ok. 4,4 cm, pokryty gumą i skórzaną podeszwę.

Gloves, Suede, Gray, Women’s.png

Gloves, Suede, Gray, Women’s

Zakupione prywatnie, szare, zamszowe rękawiczki, uzupełniające niebieski mundur. Alternatywnie można było założyć również czarne, skórzane rękawiczki.

Oran in wartime was an exotic multinational, multi-cultural city with always new and inter

BEIGE OFF-DUTY DRESS:

Latem 1942 roku wprowadzono drugi typ sukienki off-duty, w kolorze beżowym, dla pielęgniarek służących w warunkach pustynnych, tropikalnych i subtropikalnych. Z tego powodu były szyte z lekkich materiałów, takich jak sztuczny jedwab czy specjalnej odmiany wełny czesankowej (ang. tropical worsted). Krój sukienki pozostał taki sam, jak w przypadku ciemnoniebieskiej sukienki. Mankiety oraz naramienniki również były obszyte bordową lamówką. Wiele z sukienek szytych za granicą, nie miało bordowych obszyć na mankietach czy naramiennikach, ze względu na niedostępność tkaniny w odpowiednim kolorze.

Beige Off-Duty Dress.png

Dress, Off-Duty, Nurse's (Beige)

Drugi model sukienki off-duty w kolorze beżowym był alternatywną formą umundurowania dla pielęgniarek służących w ciepłym klimacie, np. na Pacyfiku, w Afryce czy południowej Francji. Na zdjęciu sukienka jest noszona w kombinacji z pierwszym modelem czapki.

Do beżowej sukienki noszono cieliste pończochy ze szwem, białe buty typu oxford, białe lub beżowe rękawiczki oraz beżową czapkę pierwszego typu lub beżową furażerkę z bordowym obszyciem.

Nurse's Beige Garrison Cap (first pattern).png

Cap, Garrison, Summer, Beige, Nurse’s

(first pattern)

Furażerka z obszyciem w kolorze bordowym charakterystycznym dla personelu medycznego w armii amerykańskiej. Po lewej stronie nakrycia głowy umieszczano metalowe insygnia ze stopniem wojskowym.

Army nurse in beige off-duty dress.jpg
2nd Lt Evelyn Crew Kelley.jpg
ANC Beige Service Cap (1st Pattern).png

Cap, Service, Beige, Nurse’s

(first pattern)

Beżowa czapka pierwszego typu była ozdobiona z przodu kokardą. Oficjalnie nie noszono na niej insygniów korpusu pielęgniarskiego, ale na archiwalnych zdjęciach często widzi się przypięte kaduceusze, które miały podkreślać przynależność pielęgniarki do Army Nurse Corps. Czapka została zaprojektowana do noszenia z mundurami w kolorze beżowym. Była dość luźna i miała szeroki daszek.

White Oxford Shoes.png

Shoes, Nurse’s, White

Białe, skórzane buty typu oxford. Mają obcas o wysokości ok. 3,8 cm, pokryty gumą oraz skórzaną podeszwę.

White Cotton Gloves.png

Gloves, Cotton, Dress, Women’s

Jako dopełnienie beżowych mundurów letnich można było nosić białe lub beżowe bawełniane rękawiczki. Zdjęcie przedstawia przykłady takich prywatnie zakupionych rękawiczek.

W roku 1944 wprowadzono niewielkie zmiany regulaminowe, dzięki czemu z beżową sukienką off-duty można było nosić brązowe oxfordy, brązowe, skórzane rękawiczki, beżową czapkę lub furażerkę drugiego typu oraz oficjalnie przyjętą, brązową skórzaną torebką.

Women's Beige Garrison Cap.png

Cap, Garrison, Summer, Beige, Nurse’s

(revised pattern)

Drugi wzór beżowej furażerki, o typowo damskim wygiętym kształcie „banana”. Bordowe obszycie zostało zastąpione czarno-złotym, oficerskim.

Gloria Sonalio.jpg
1st Lt. Sally B. Cowan, March 1945.jpg
ANC Beige Service Cap (revised pattern).

Cap, Service, Beige, Nurse’s

(revised pattern)

Pod koniec 1942 roku zmieniono krój czapki. Nowy model był bardziej dopasowany do głowy, miał także mniejszy, półsztywny daszek. Zniknęła kokarda, a na prośbę pielęgniarek pojawiło się godło Stanów Zjednoczonych, które zatwierdzono jako oficjalne insygnia na czapce. Nowy model czapki był dostępny w kolorze granatowym, beżowym i oliwkowym, pasującym do koloru wszystkich dostępnych mundurów wyjściowych i sukienek.

Shoes, Service, Women’s, Low.png

Shoes, Service, Women’s, Low

Brązowe, skórzane buty typu oxford ze skórzaną podeszwą i obcasem o wysokości ok. 3,8 cm.

Leather Gloves.png

Gloves, Leather, Dress, Women’s

Brązowe skórzane rękawiczki były noszone jako uzupełnienie beżowych sukienek od 1944 roku.

Louise Matchett - Beige Off-Duty Dress.jpg
Leah T. Willis poses outside at her home in Winston-Salem, North Carolina, while on leave
Nancy L. Koons.jpg

Kwadratowa skórzana torebka dla pielęgniarek miała odpinany pasek na ramię, a w środku portfel i przegródkę na lusterko. Kolor skóry pasował do brązowego koloru butów. Do listopada 1943 r. torebka noszona była na lewym ramieniu. Później regulamin uległ zmianie i torbę zaczęto nosić na krzyż, czyli po lewej stronie ciała, z paskiem na prawym ramieniu. Dzięki odpinanemu paskowi torebkę można było również nosić w dłoni lub pod pachą. Brązowa torebka była noszona do beżowych i oliwkowych mundurów.

Bag, Utility, Nurses’ Front.png
Bag,_Utility,_Nurses’_Inside.png

Bag, Utility, Nurses’

Skórzana torebka z przegródkami i portfelikiem. Podszewka wykonana jest z bawełnianej popeliny w kolorze OD. Pasek można wyregulować do noszenia na ramieniu lub odpiąć go i nosić torebkę pod ramieniem. Ten model torebki był używany tylko przez pielęgniarki z Army Nurse Corps.

(Torebka na zdjęciach pochodzi z kolekcji Victorii Pageot)

Bag, Utility, Nurses’ Back.png

OLIVE DRAB OFF-DUTY DRESS:

Ostatnim typem sukienki była oliwkowozielona, która została zatwierdzona w 1943 roku, w ramach ujednolicenia kolorystyki umundurowania wśród kobiet i mężczyzn służących w armii. Pierwotnym zamiarem było stopniowe wycofywanie granatowych mundurów i ich całkowite zastąpienie oliwkowymi. Ostatecznie zdecydowano jednak, aby zrobić wyjątek dla pielęgniarek służących na terenie Stanów Zjednoczonych. Tam dopuszczone były obie wersje kolorystyczne mundurów: granatowe i zielone.

OD Off-Duty Dress - Service Cap.png

Dress, Off-Duty, Nurse's (Olive Drab)

Trzeci i najbardziej popularny model sukienki off-duty w kolorze oliwkowym. Na zdjęciu sukienka widoczna jest z drugim modelem czapki w pasującym kolorze.

Pierwsze modele oliwkowej sukienki były szyte ze sztucznego jedwabiu. Naramienniki oraz mankiety były w tym samym kolorze co sukienka i obszyte były ozdobną lamówką. Jesienią 1944 roku wprowadzono szereg zmian w wykroju – zwiększono szerokość w ramionach, a zmniejszono szerokość talii. Zmniejszył się również rozmiar kieszeni oraz materiał – sukienki zaczęto szyć z krepy. Z naramienników usunięto lamówki, a ich kształt stał się bardziej spiczasty. Usunięto także ozdobny brzeg mankietu rękawa i zastąpiono go mankietem podwójnym, tzw. francuskim. Zmieniony wzór sukienki off-duty został również przyjęty dla jej beżowej wersji.


Oliwkowe sukienki off-duty były dostępne w wersji letniej oraz zimowej (uszyte z grubszego materiału). Wśród sukienek można zauważyć różnorodność odcieni, która wynika z różnych okresów produkcji, różnych producentów oraz sposobu prania.


Akcesoria podlegały tym samym przepisom, co dodatki do oliwkowego munduru wyjściowego. Ich konkretny wybór zależał od pory roku, ale przede wszystkim od poleceń dowódcy. W połączeniu z zieloną sukienką nosiło się beżowe pończochy ze szwem, brązowe buty typu oxford i brązową torebkę. W zależności od pory roku, również gładkie, skórzane rękawiczki w kolorze brązowym. Jako nakrycie głowy kobiety mogły wybrać oliwkową czapkę lub furażerkę.

Women's Officer's Garrison Cap.png

Cap, Garrison, Wool, Women, Officers’

Oficerska damska furażerka w kolorze oliwkowym. Charakterystyczny łukowaty kształt doskonale komponował się z ówczesnymi fryzurami. To nakrycie głowy było dostępne dla pielęgniarek od lipca 1944 r.

9677_10200165588770210_1137980172_n.jpg
2nd Lt. Margueritte Mary Winkler Churchill.jpg
Cap, Service, Wool, OD, Nurse’s.png

Cap, Service, Wool, OD, Nurse’s

Prezentowany na zdjęciu model czapki został zaprojektowany przez prywatną nowojorską firmę Knox Hats i był zarezerwowany dla pielęgniarek służących w armii.

We wrześniu 1945 roku oficjalnie zezwolono na noszenie cywilnych, skórzanych czółenek w kolorze brązowym w połączeniu z beżowymi i oliwkowymi sukienkami zamiast oxfordów.

Shoes, Service, Women’s, Low.png

Shoes, Service, Women’s, Low

Brązowe, skórzane buty typu oxford ze skórzaną podeszwą i obcasem o wysokości ok. 3,8 cm.

Brown Pumps.png

Pumps

Przykład brązowych czółenek, które pielęgniarki mogły nosić w wolnym czasie od września 1945 r. Pielęgniarki kupowały te buty prywatnie.

Peggy Harley and Bob Moe, Aug. 9, 1945, France.jpg
Leather Gloves.png

Gloves, Leather, Dress, Women’s

Brązowe skórzane rękawiczki damskie były noszone jako uzupełnienie oliwkowo-zielonych mundurów. Były szyte z gładkiej skóry i nie posiadały żadnych elementów dekoracyjnych.

Stockings, Cotton, Beige, Women’s.png

Stockings, Cotton, Beige, Women’s

Pończochy z bawełny merceryzowanej, z manszetą o szerokości 11,4 cm i wzmocnioną częścią stopy.

1945 from Pvt Richard Goodwin from Anoka, MN. He was a baker with the US 3rd Army, 26th Di
bottom of page