top of page

16 - 17 kwietnia 2022 r.

Odsłonięcie pomnika
5. Dywizji Piechoty

Święta Wielkanocne były doskonałą okazją, aby po raz pierwszy w tym sezonie założyć nasze mundury. W sobotę wybrałyśmy się na marsz, a w niedzielę uczestniczyłyśmy w odsłonięciu nowego pomnika poświęconego 5. Dywizji Piechoty w Volarach w Czechach.

Trasa naszego marszu liczyła około 10 km i przebiegała przez tereny wiejskie. Po drodze napotkałyśmy wiele starych budynków z XIX wieku. Mniej więcej w połowie trasy zrobiłyśmy sobie przerwę na posiłek i rozpaliłyśmy ognisko. Na umundurowanie wybrałyśmy późnowojenne sorty M-1943.

W niedzielę, na zaproszenie KVH 4th Armored Division US Army, pojechałyśmy do miejscowości Volary w Parku Narodowym Szumawa, gdzie odbyła się uroczystość odsłonięcia nowego pomnika 5. Dywizji Piechoty. Była to jedna z dywizji, które przyczyniły się do wyzwolenia Czechosłowacji i terenów, na których mieszka dziś część z nas. W imieniu naszego stowarzyszenia złożyłyśmy wieniec pod pomnikiem. W uroczystości uczestniczył również burmistrz miasta Volary oraz U.S. Defense Attache Republiki Czeskiej – Col. James Hackbarth wraz z rodziną. W drodze powrotnej do domu uczciłyśmy pamięć PFC Charlesa Havlata, który jest uznawany za ostatniego żołnierza Armii Stanów Zjednoczonych poległego w walce na europejskim teatrze działań podczas II wojny światowej. Rodzice Charleya byli imigrantami z Czechosłowacji.

Te dwa dni pozwoliły nam poczuć atmosferę wyzwolenia Czechosłowacji w 1945 roku.

bottom of page