Summer Seersucker
Service Uniform
(1942 - 1945)
Ten rodzaj munduru, wykonany z przewiewnej, lekkiej tkaniny bawełnianej, stał się od grudnia 1942 roku pożądaną, ale nie pełnoprawną alternatywą dla oliwkowych i beżowych mundurów wyjściowych noszonych przez pielęgniarki w armii. Jego noszenie było dopuszczalne w gorące letnie dni. Mundur wykonany z materiału o nazwie seersucker można by zatem zaklasyfikować bardziej do kategorii off-duty, tj. na nieformalne okazje poza służbą.
Mundur wyjściowy seersucker składał się z kopertowej sukienki szpitalnej z krótkim rękawem, na którą zakładano marynarkę bez kołnierzyka, wykonaną z tego samego materiału. Na marynarkę wywijany był kołnierz sukienki, do którego przypięte były insygnia – po prawej stronie wycięty oficerski odznak z literami U.S., po lewej kaduceusz pielęgniarski. Stopień wojskowy przypinano w tym przypadku do naramienników marynarki. Marynarka nie posiadała podszewki, miała naszyte dwie duże kieszenie z przodu i była zapinana tylko na jeden guzik z masy perłowej.
Jacket, Cotton, Seersucker, Nurse’s
Marynarka wykonana z materiału typu seersucker we wzór w brązowo-białe paski, noszona ze szpitalną sukienką wykonaną z tego samego materiału. Marynarka miała dwie duże kieszenie naszyte z przodu na wysokości bioder i zapinana była na jeden guzik wykonany z masy perłowej. Używana była tylko w tej kombinacji mundurowej.
Powyżej:
Sukienka i marynarka z tkaniny seersucker uzupełnione odpowiednimi insygniami i czapką w kolorze oliwkowym.
Powyżej:
Sukienka i marynarka z tkaniny seersucker z przypiętymi insygniami, damską beżową furażerką z oficerskim czarno-złotym obszyciem i brązową torebką.
NAKRYCIE GŁOWY:
Dodatki do tej kombinacji mundurowej są bardzo różnorodne. Pielęgniarki z Army Nurse Corps mogły wybrać zarówno oliwkową, jak i beżową czapkę na nakrycie głowy, a także oliwkową i beżową furażerkę.
Damska furażerka przypominała tę noszoną przez mężczyzn, jednakże odróżniała się od nich charakterystyczną krzywizną. Furażerka mogła być noszona do wyjściowego munduru seersucker od czerwca 1944 roku. Wtedy też zatwierdzono ten rodzaj nakrycia głowy dla pielęgniarek – pierwotnie została wprowadzona do użytku dla kobiet służących w Women’s Army Corps (WAC). Furażerka mogła być w kolorze oliwkowym, a później także beżowym. Posiadała czarno-złote obszycie oficerskie, z uwagi na to, że wszystkie pielęgniarki zaczynały służbę w stopniu oficerskim. Stopień wojskowy zawsze umieszczano z przodu po lewej stronie furażerki. Noszoną ją zazwyczaj trochę przechyloną na prawą stronę głowy.
Cap, Service, Beige, Nurse’s
(revised pattern)
W 1942 roku wprowadzono drugi model beżowej czapki dla pielęgniarek widoczny na zdjęciu. Czapka miała z przodu przypięte złote godło Stanów Zjednoczonych. Chociaż nosiła się głównie z beżowym mundurem wyjściowym i sukienką off-duty, można ją było również nosić w połączeniu z letnim mundurem wyjściowym seersucker.
Cap, Service, Wool,
OD, Nurse’s
W 1943 roku wprowadzono oliwkową wersję czapki dla pielęgniarek służących w armii. Czapka miała umieszczone z przodu złote godło Stanów Zjednoczonych. Oliwkowa czapka była przeznaczona przede wszystkim do noszenia z oliwkowym mundurem wyjściowym i sukienką off-duty, jednak można ją było również założyć do munduru wyjściowego seersucker.
Cap, Garrison, Summer, Beige, Nurse’s
(revised pattern)
Kiedy w 1944 roku wprowadzono drugi typ beżowej furażerki dla pielęgniarek wojskowych, stała się ona odpowiednią alternatywą dla opisanej powyżej beżowej czapki. Nowy typ damskiej furażerki różnił się od swojej poprzedniczki innym kolorem obszycia. Był czarno-złoty, jak w przypadku męskich furażerek oficerskich.
Cap, Garrison, Summer, Nurse’s,
Dark Olive-Drab
W tym samym roku, w którym wprowadzono drugi typ beżowej furażerki dla pielęgniarek, przedstawiono również damską furażerkę w kolorze oliwkowym. Obszycie było w kolorze czarno-złotym, a furażerka stanowiła odpowiedni zamiennik dla oliwkowozielonej czapki.
BUTY:
Tę samą dowolność pielęgniarki miały przy wyborze obuwia, tj. białych lub brązowych skórzanych półbutów, tzw. oksfordów.
Shoes, Nurse’s, White
Białe skórzane półbuty typu oxford. Posiadały obcas o wysokości 3,8 cm wykończony gumą i skórzaną podeszwę.
Shoes, Service, Women’s, Low
Wygodne brązowe skórzane półbuty typu oxford. Posiadały obcas o wysokości 3,8 cm wykończony gumą i skórzaną podeszwę.
RĘKAWICZKI:
Do letniego munduru wyjściowego seersucker można było założyć białe, beżowe lub brązowe rękawiczki bez elementów ozdobnych.
Gloves, Dress, Women’s
Brązowe, beżowe lub białe rękawiczki były noszone jako dodatek do munduru seersucker, ale tylko w wersji wyjściowej.
TOREBKA:
Regulaminowa torebka dla pielęgniarek z Army Nurse Corps była wykonana z brązowej skóry. Miała prostokątny, płaski kształt i odpinany pasek.
Bag, Utility, Nurses’
Brązowa, skórzana, płaska torebka posiadała wewnątrz przegródki i mały portfelik.
Podszewka została wykonana z bawełnianej popeliny w kolorze oliwkowym. Torebka mogła być noszona na trzy sposoby: na krzyż z paskiem na prawym ramieniu i torebką po lewej stronie, ze skróconym paskiem do noszenia w ręce oraz z odpiętym paskiem do noszenia pod pachą.
(Torebka na zdjęciach pochodzi z kolekcji Victorii Pageot)
POŃCZOCHY:
Pod mundurem kobiety nosiły pończochy ze sztucznego jedwabiu ze szwem lub cieplejsze i mocniejsze pończochy wykonane z włókna bawełnianego (obie miały manszetę o szerokości 11,4 cm i wzmocnioną część stopy). Pończochy przypinano do pasa do pończoch.
Stockings, Rayon, Women’s
Profilowane pończochy ze sztucznego jedwabiu z manszetą o szerokości 11,4 cm i wzmocnioną częścią stopy (reprodukcja).
Stockings, Cotton, Beige, Women’s
Profilowane pończochy z bawełny merceryzowanej, z manszetą o szerokości 11,4 cm i wzmocnioną częścią stopy (reprodukcja).
NIEŚMIERTELNIKI:
O tym, o czym żadna kobieta służąca w armii nie powinna nigdy zapomnieć, są nieśmiertelniki. Były one noszone przez cały okres służby, z każdym typem munduru.
Necklace, Identification Tag, With Extension
+ Tag, Identification
Łańcuszek z blaszkami identyfikacyjnymi jest niezbędnym i istotnym dodatkiem dla wszystkich osób służących w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na blaszkach jest zwykle wybity numer seryjny, datę szczepienia przeciwko tężcowi, grupę krwi, adres osoby kontaktowej i wyznanie.