top of page

4-11 września 2022 r.

79. rocznica
Operacji Avalanche

W dniach 4-11 września 2022 r. nasza 10-osobowa grupa odbyła podróż do Włoch z okazji 79. rocznicy Operacji Avalanche. Naszym celem było miasteczko Paestum, na południe od Neapolu, z którego organizowałyśmy sobie wycieczki po okolicy i gdzie 9 września odbyła się ceremonia upamiętniająca lądowanie aliantów. W ciągu tygodnia udało nam się odwiedzić Muzeum Operacji Avalanche (MOA) w Eboli, wyspę Capri, urokliwe miasteczko Agropoli oraz greckie świątynie w Paestum. Część z nas odwiedziła również miejsca znane nam z zeszłego roku: Pompeje, Wezuwiusz i Vietri sul Mare. Wolne chwile spędziłyśmy na przepięknej piaszczystej plaży albo w lokalnych restauracjach delektując się włoską kuchnią i winem.

 

Do Eboli wybrałyśmy się w oliwkowych mundurach wyjściowych. Na miejscu powitał nas dyrektor muzeum – Marco Botta. W muzeum mieści się wiele ciekawych fotografii i kilka artefaktów wykopanych w okolicy. Częścią zwiedzania jest również projekcja filmu, na którym przedstawione są oryginalne ujęcia z 1943 roku.

 

Oficjalna ceremonia upamiętniająca lądowanie odbyła się po południu 9 września i wzięli w niej przedstawiciele władz oraz różnych służb. Nie zabrakło burmistrza Capaccio-Paestum, Franco Alfieri, oraz Tracy Roberts-Pounds pełniącej od niedawna funkcję Konsula Generalnego USA w Neapolu. Założycielka naszego stowarzyszenia była jedną z osób przemawiających w trakcie ceremonii i przybliżyła ona rolę amerykańskich szpitali oraz pielęgniarek w trakcie Operacji Avalanche. Częścią wydarzenia było również składanie wieńców przy pomniku 36. Dywizji Piechoty oraz na plaży. 

 

Jednego dnia wybrałyśmy się również na wyspę Capri, która była miejscem odpoczynku dla amerykańskich żołnierzy i kobiet stacjonujących we Włoszech w trakcie wojny. Na Capri przepustkę spędzały m.in. pielęgniarki, weteranki z Anzio, które zakwaterowane były w hotelu Eden Paradiso. Udało nam się odnaleźć ten budynek.

 

Bardzo dziękujemy Giorgio Cafasso i jego rodzinie za zaproszenie i pomoc na miejscu, a was zachęcamy do obejrzenia zdjęć! 

bottom of page