top of page

6 - 8 stycznia 2023 r.

Noworoczne spotkanie

Praga. To właśnie w malowniczej czeskiej stolicy odbyło się nasze kolejne spotkanie świąteczno-noworoczne. Nasze stowarzyszenie w pełnym składzie 10 członkiń oraz jednego gościa specjalnego zebrało się, aby podsumować działania w 2022 roku oraz wspólnie spędzić czas na zwiedzaniu historycznych miejsc oraz przy wspólnym posiłku. 

Naszym tematem przewodnim był 109. Szpital Ewakuacyjny, który po ponad roku spędzonym na służbie za granicą, między innymi w Czechosłowacji, powrócił do Stanów Zjednoczonych 25 grudnia 1945 r., w święta Bożego Narodzenia. Z kolei gościem specjalnym, który przyjechał do nas specjalnie aż z Niemiec, był John Fremont Benton, wnuk Elvina LeRoy'a Bentona, który służył jako technik medyczny w 109. Szpitalu Ewakuacyjnym.

Piątek wieczór przeznaczyłyśmy na podsumowania i sprawy organizacyjne. W naszych szeregach przywitałyśmy również nową członkinię, Carole (2nd Lt. Fahrenwald), która z powodzeniem ukończyła roczny okres rekrucki. Tym samym nasz zespół powiększył się o pierwszą członkinię z Francji.

Sobotę rozpoczęłyśmy, już ubrane w mundury, od bardzo ciekawej wycieczki po Pradze, którą przygotowała nasza Bára (2nd Lt. Limp). Na naszej trasie znalazły się miejsca związane z II wojną światową, głównie Operacją Antropoid i praskim powstaniem. Nie zabrakło również popularnych atrakcji turystycznych w Pradze, jak Most Karola czy Rynek Staromiejski ze słynnym zegarem astronomicznym Orloj. Na swojej drodze spotkałyśmy wiele osób, które dopytywały o nasze mundury. Cieszymy się, że nawet podczas prywatnego spotkania, mamy okazję do szerzenia słowa o Army Nurse Corps.

Po powrocie do hotelu przyszedł czas na prezentację naszego gościa. John opowiedział nam o historii swojego dziadka, który jako osoba uchylająca się od służby wojskowej z powodu przekonań, został przydzielony do służby w szpitalu (brzmi znajomo?). Szczególnie opowieści z niedalekiego Pilzna były nam szczególnie bliskie. W trakcie prezentacji miałyśmy również okazję obejrzeć kilka artefaktów: rocznik szpitala, oryginalne zdjęcia wykonane przez Elvina Bentona. Więcej o jego służbie oraz 109. Szpitalu Ewakuacyjnym będziecie mogli dowiedzieć się w trakcie tegorocznego Liberation Festival w Pilźnie.

Po prezentacji przyszedł czas na wigilię. W tym roku na naszym stole królowały epokowe dekoracje i amerykańskie świąteczne potrawy ugotowane przez nas na podstawie oryginalnych przepisów z lat 40-tych. To wszystko było możliwe dzięki niezwykłym zdolnościom kulinarnym Szczepanki (2nd Lt. Hill). Wieczór zakończyłyśmy rozpakowaniem prezentów od św. Mikołaja.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego spotkania.

Specjalne podziękowania dla Johna Fremonta Bentona.
 

bottom of page