top of page

5 - 8 maja 2023 r.

Liberation Festival

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z naszej dioramy 109. Szpitala Ewakuacyjnego (109th Evacuation Hospital) podczas Liberation Festival w Pilźnie. Zorganizowana wspólnymi siłami z KVH Tommy & Yankee z. s. wystawa była hołdem dla obecności tego amerykańskiego szpitala wojskowego w Pilźnie od maja do września 1945 roku.

Podczas Liberation Festival, który odbył się w dniach od 5 do 8 maja 2023 r., odwiedzający mogli wziąć udział w ośmiu bezpłatnych wycieczkach z przewodnikiem po szpitalu, prowadzonych zarówno w języku czeskim, jak i angielskim. Około 150 odwiedzających z różnych krajów miało okazję zanurzyć się w bogatej historii tej niezwykłej jednostki medycznej. Zwiedzanie rozpoczynało się od wciągającej prezentacji i filmu, które przygotowały grunt pod nadchodzące doświadczenia.

Ekspozycja składała się z szeregu namiotów, z których każdy reprezentował inny aspekt działalności szpitala. Odwiedzający mogli zwiedzić kwatery pielęgniarek, uzyskując wgląd w codzienne życie oddanego kobiecego personelu. Na oddziale medycznym uczestnicy mogli obserwować pielęgniarkę przy pracy. Namiot sterylizacyjny ujawnił skrupulatne procesy stosowane w celu utrzymania standardów higieny, podczas gdy namiot dowództwa (HQ) oferował wgląd w administracyjną stronę działalności szpitala.

Jedną z głównych atrakcji wystawy była niewielka ekspozycja autentycznych mundurów z czasów II wojny światowej noszonych przez męski personel i pielęgniarki. Te oryginalne ubrania zostały zaprezentowane na manekinach, zapewniając wizualną reprezentację mundurów noszonych w tamtych czasach. Ponadto wystawa skupiała się na historiach dwóch osób, które służyły w 109. Szpitalu Ewakuacyjnym: Cpl. Elvina C. Bentona, technika medycznego i 1st Lt. Marion C. Smith McKay, pielęgniarki wojskowej. Osobiste przedmioty należące do tych niezwykłych osób zostały zaprezentowane na wystawie, dodając jej głęboko osobistego charakteru.

Diorama została dodatkowo ożywiona przez oddanych członków grupy Tommy & Yankee. Umiejętnie wcielili się oni w pacjentów i personel medyczny, odgrywając krótkie scenki, które autentycznie przedstawiały codzienne funkcjonowanie szpitala. Jedna szczególnie wciągająca scena obejmowała grupę medyków niosącą pacjentów na noszach.

Kulminacja festiwalu miała miejsce w niedzielny poranek wraz z paradą pojazdów, która przemierzyła główną ulicę Pilzna. Wśród wiwatów tłumu, samoloty wzniosły się nad głowami, upamiętniając wkład armii amerykańskiej w wyzwolenie miasta.

Chciałybyśmy podziękować wszystkim, którzy odwiedzili naszą wystawę, pozwalając nam podzielić się niesamowitym dziedzictwem 109. Szpitala Ewakuacyjnego i oddać hołd wszystkim mężczyznom i kobietom, którzy służyli w kluczowym momencie historii.

bottom of page