top of page

5 - 8 maja 2022 r.

Liberation Festival

Liberation Festival dobiegł końca i po trzech latach ograniczeń związanych z COVID-19 naprawdę dobrze się bawiłyśmy. Wspólnie z KVH Tommy & Yankee z.s. Plzeň zaprezentowałyśmy amerykański 45. szpital polowy razem z kinem polowym, oddziałem dla pacjentów, namiotem sterylizacyjnym, kwaterami pielęgniarek i męskiego personelu oraz wystawą wojennych mundurów. Nie zabrakło również ambulansów i innych pojazdów z medycznymi oznaczeniami. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas w Pilźnie. Wszystkie miejsca na wycieczkach z przewodnikiem zostały całkowicie zapełnione, a w ciągu trzech dni przyjęliśmy ponad 150 gości w naszym szpitalu wojskowym! Bardzo cieszy nas wasze zainteresowanie, które motywuje nas do wymyślania nowych, bardziej rozbudowanych projektów.

Poniżej zamieściłyśmy krótkie podsumowanie tego, co można było zobaczyć w trakcie wycieczki po szpitalu:

1) Zwiedzanie rozpoczynało się od prezentacji multimedialnej na temat szpitali polowych i ewakuacyjnych armii amerykańskiej w Czechosłowacji w 1945 r. Następnie uczestnicy mieli okazję obejrzeć film propagandowy „The Army Nurse” z 1945 r., który przybliżył im rolę pielęgniarek w czasie II wojny światowej.


2) Z namiotu rekreacyjnego grupa przchodziła do mini-muzeum, czyli namiotu, w którym przygotowałyśmy małą wystawę mundurów pielęgniarskich typowych dla końca wojny. Wśród mundurów polowych, szpitalnych i wyjściowych znalazła się prawdziwa perełka: podpinka do kurtki M-1943 i damskie spodnie HBT znalezione po wojnie w Pilźnie. Oba przedmioty zostały podarowane naszemu stowarzyszeniu przez Ivana Rollingera z Patton Memorial Pilsen.


3) Następny był oddział szpitalny. Nasi koledzy z KVH Tommy & Yankee z.s. Plzeň bardzo dobrze wcielili się w role lekarzy i pacjentów. Ci ostatni mieli na sobie nasze oryginalne piżamy i szlafroki Medical Department, które niedawno zostały zakupione przez naszą grupę.


4) Później cała grupa udawała się za pielęgniarką do namiotu sterylizacyjnego, który miał swoją premierę w trakcie tego wydarzenia. Namiot i autoklaw zostały zakupione dzięki wam (dziękujemy wszystkim, którzy zamówili nasze koszulki i bluzy). W środku nasze członkinie szczegółowo wyjaśniały, jak sterylizowało się sprzęt medyczny, demonstrowały różne rodzaje sterylizatorów i pokazywały, jak przygotować różne przedmioty do sterylizacji. Ponadto w namiocie były wystawione różne oryginalne i repliki bandaży, strzykawek i innych materiałów.


5) Przed namiotem stał zaparkowany ambulans – Dodge WC-54. Zwiedzający mogli zajrzeć do środka i dowiedzieć się, czym ten pojazd różnił się od innych pojazdów używanych przez armię amerykańską.


6) Ostatnim przystankiem były kwatery mieszkalne pielęgniarek. Tutaj rozmawialiśmy o tym, jak wyglądało codzienne życie kobiet na froncie, co robiły w wolnym czasie i jakie były zasady armii dotyczące fryzur i makijażu.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, a dla tych, którzy nie mogli w tym roku przyjechać do Pilzna, przygotowałyśmy album ze zdjęciami. Życzymy miłej zabawy!

bottom of page