top of page

2 - 5 maja 2019 r.

Liberation Festival

Tegoroczny Liberation Festival w Pilźnie w Czechach upłynął pod znakiem deszczu, wiatru i niskich temperatur. Jednak złe warunki nie przeszkodziły nam we wzięciu udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Wcieliłyśmy się w pielęgniarki z 45. Szpitala Polowego, który stacjonował w Pilźnie w maju 1945 roku. W całym mieście można było poczuć atmosferę końca wojny.

Jak co roku do Pilzna przyjechali weterani z USA, Belgii i Czech, aby wziąć udział w obchodach. Mimo swojego wieku (wszyscy są po 90-tce!) ci panowie byli pełni energii i chętnie zamienili z nami kilka słów lub zrobili sobie zdjęcie. Osobiście miałyśmy okazję odebrać z lotniska syna weterana 2. Dywizji Piechoty. Po raz pierwszy odwiedził miejsca w Czechach, które jego ojciec widział 74 lata wcześniej.

W sobotę wybrałyśmy się na krótką wycieczkę poza Pilzno z uczestnikami „Second to Pilsen”. Naszym celem była stara posiadłość w miejscowości Dolní Lukavice, którą od maja do października 1945 roku zajmowała kwatera główna 2. Batalionu Rangersów. Dzięki uprzejmości obecnych właścicieli udało nam się nawet wejść do środka.

Podczas tegorocznego festiwalu wzięłyśmy również udział w uroczystości przy pomniku 2. Dywizji Piechoty, pomaszerowałyśmy wraz z weteranami w defiladzie zwycięstwa i zaprezentowałyśmy mundury Army Nurse Corps podczas pokazu mundurów z czasów II wojny światowej. Miałyśmy też wiele okazji, aby spotkać się z przyjaciółmi przy najlepszym piwie na świecie (choć w tym roku gorąca herbata była zdecydowanie bardziej popularnym wyborem). Nasz nowy namiot (M-1934 Pyramidal Tent) pomyślnie przeszedł test w niesprzyjających warunkach!

Chciałybyśmy podziękować KVH Tommy & Yankee z.s. Plzeň za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu i mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.

bottom of page