top of page

7 - 10 czerwca 2019 r.

75. rocznica D-Day

Pomimo tego, że we Francji spędziliśmy tylko 3 dni, udało nam się zobaczyć naprawdę wiele. Sobota, 8 czerwca, rozpoczęła się od wizyty w Sainte-Mère-Église. Butler's Military & Vintage, Airborne Museum i znany kościół, na którym jeden ze spadochroniarzy, Amerykanin John Steele, zawisł ze swoim spadochronem w 1944 roku. Stamtąd udaliśmy się do Boutteville, aby zobaczyć pomnik upamiętniający pielęgniarki i personel medyczny 91. i 128. Szpitala Ewakuacyjnego. Naszym następnym przystankiem był Chateau de Colombière w Hiesville, gdzie członkowie HBT'44 odtworzyli szpital polowy 101. Dywizji Powietrznodesantowej (326th AMC). Po południu pojechaliśmy do Carentan, aby wziąć udział w paradzie upamiętniającej kobiety służące w trakcie II wojny światowej. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Bayeux i Courseulles-sur-mer, aby zobaczyć plażę Juno.

Rankiem 9 czerwca udaliśmy się na cmentarz Normandy American Cemetery and Memorial w Colleville-sur-mer, a następnie do Saint-Laurent-sur-Mer, aby wziąć udział w ceremonii poświęconej wszystkim kobietom zaangażowanym w wysiłek wojenny państw alianckich podczas II wojny światowej (Omaha's Nurses Return). Swoją obecnością zaszczyciło nas pięć Rosies the Riveters, które w czasie wojny pracowały w amerykańskich fabrykach i stoczniach. Po ceremonii pojechaliśmy na Pointe du Hoc, do Muzeum Big Red One w Colleville i Arromanches.

Ostatnim dniem naszego pobytu we Francji był 10 czerwca. Bardzo ważna dla nas data, ponieważ tego dnia, dokładnie 75 lat wcześniej, pierwsze amerykańskie pielęgniarki przybyły do Normandii. Wylądowały na plaży Utah, która była również naszym celem tego dnia. Ubrane w mundury polowe i z pełnym wyposażeniem, próbowałyśmy odtworzyć przybycie pielęgniarek do Normandii. Naszym ostatnim przystankiem przed wyjazdem na lotnisko był Dead Man's Corner w Saint-Côme-du-Mont.

Cieszyliśmy się każdą minutą naszej krótkiej wycieczki do Normandii. Pogoda była bardzo normandzka - trochę słońca zmieszanego z deszczem i wiatrem. Chciałybyśmy podziękować wszystkim, których spotkałyśmy na naszej drodze i sprawili, że ta wycieczka naprawdę niezapomniana!

bottom of page