top of page

Cotton Seersucker Uniform  
(1942 - 1945)

Od września 1942 roku w amerykańskich instalacjach medycznych poza Stanami Zjednoczonymi (np. we Francji, Belgii, Anglii, Maroku) zaczęto używać nowy wzór munduru roboczego dla pielęgniarek, wykonanego z materiału o nazwie seersucker. Jest to lekka tkanina tłoczona w paski lub kratkę. Dla pielęgniarek wojskowych wybrano tkaninę tłoczoną w cienkie, brązowo-białe paski. Nowy mundur przybrał formę kopertowej sukienki z wiązaniem w talii. Sukienka została wyposażona w krótkie rękawy, dwie fałszywe kieszonki na piersi oraz jedną większą kieszeń naszytą w lewej górnej części spódnicy, która regulaminowo sięgała za kolana.

Uniform, Cotton Seersucker, Nurse’s.png

Uniform, Cotton Seersucker, Nurse’s

Szpitalna sukienka kopertowa uszyta z materiału seersucker w brązowo-biały wzór w paski. Sukienki były wiązane w talii, aby wyeliminować użycie guzików i zatrzasków.

Na mundurze musiały znajdować się odpowiednie insygnia – kaduceusz z literką „N” po lewej stronie oraz stopień wojskowy po prawej stronie kołnierzyka. Do munduru noszony był czepek szpitalny, uszyty z tego samego materiału, beżowe pończochy ze szwem i brązowe lub białe buty typu oxford. Alternatywnie pielęgniarki mogły założyć również brązowe buty polowe, na które trzeba było wywinąć skarpety.

Insignia on Uniform, Cotton Seersucker, Nurse's.JPG
Chateau de Fayembois, 16th General Hospital.jpg

SPODNIE I KOSZULA:

W związku z tym, że pielęgniarki często musiały schylać się do pacjentów leżących na noszach, które nierzadko zastępowały łóżka w szpitalach polowych, a także wspinały się po drabinkach łóżek piętrowych na statkach lub w pociągach szpitalnych, dotychczas stosowana sukienka stała się niewygodna i mało praktyczna. W sierpniu 1943 roku kobiety otrzymały nową wersję munduru seersucker, składającą się ze spodni i koszuli.

Shirt, Cotton, Seersucker, Nurse’s.png

Shirt, Cotton, Seersucker, Nurse’s

Koszula o dopasowanym kroju, uszyta z materiału typu seersucker, we wzór w brązowo-białe paski. Posiadała kołnierzyk, który można było nosić na dwa sposoby: zapięty pod szyję lub rozłożony z rozpiętym ostatnim guzikiem. Koszula miała długie rękawy i mankiety zapinane na guziki. Kieszenie na klatce piersiowej były naszyte i posiadały zapięcie na guziki. Koszula seersucker była noszona ze spodniami z tego samego materiału i zawsze musiała być włożona do środka.

Slacks, Cotton, Seersucker, Nurse’s.png

Slacks, Cotton, Seersucker, Nurse’s

Spodnie w brązowo-białe paski uszyte z materiału typu seersucker. Spodnie posiadały w talii zakładki, zapięcie po lewej stronie oraz kieszeń po prawej, bezpośrednio w szwie. Spodnie posiadały szerokie zakładki na zakończeniach nogawek co pozwalało na odpowiednią regulację długości spodni do wzrostu osoby noszącej. Spodnie seersucker były noszone wyłącznie z koszulą z tego samego materiału.

Koszula z dwiema zapinanymi na guziki kieszeniami na piersi i długimi rękawami z zapinanymi na guziki mankietami mogła być noszona albo całkowicie zapięta pod szyję, albo z rozpiętym ostatnim guzikiem i rozłożonym kołnierzem.

Po lewej stronie kołnierza koszuli zawsze był przypinany kaduceusz korpusu pielęgniarskiego, a po prawej stopień wojskowy pielęgniarki. Koszula seersucker zawsze musiała być noszona włożona w spodnie

Insignia on shirt.jpg

Do tej kombinacji mundurowej również noszony był czepek szpitalny z materiału seersucker oraz brązowe lub białe skórzane buty typu oxford, alternatywnie damskie buty polowe.

The first group of U.S. Army nurses to reach Okinawa in the spring of 1945. They're washin

Latem 1944 roku, mundur seersucker całkowicie zastąpił swojego poprzednika, biały bawełniany mundur szpitalny, nawet wśród pielęgniarek służących w Stanach Zjednoczonych. Początkowo zmiana ta nie wzbudziła entuzjazmu wśród kobiet, ponieważ uważały biały fartuch za symbol swojej profesji, który zyskiwały po wielu latach ciężkiej pracy i nauki. Zmiana ta nastąpiła jednak z czysto pragmatycznych powodów. Mundur seersucker był bardziej praktyczny, trwalszy, łatwiejszy do czyszczenia i pakowania. Do munduru seersucker, w przeciwieństwie do białego fartuszka, można było ponadto nosić te same dodatki, co do oliwkowego munduru wyjściowego (brązowe oxfordy oraz beżowe pończochy), co pozwalało na znaczne ograniczenie ilości i ciężaru bagażu. Ujednolicenie munduru roboczego dla wszystkich pielęgniarek służących w armii uprościło również wiele spraw logistycznych dla wojska.

Shirt and Slacks, Cotton, Seersucker, Nu
Army Nurse Corps Seersucker Uniform with Trousers and Shirt.png

NAKRYCIE GŁOWY:

Pielęgniarski czepek seersucker był noszony zarówno z sukienką, jak i ze spodniami i koszulą.

Cap, Seersucker, Nurse’s (Side).png
Cap, Seersucker, Nurse’s (Back).png

Cap, Seersucker, Nurse’s

Praktyczne nakrycie głowy (czepek) wykonane z materiału seersucker w brązowo-białe paski, noszone od grudnia 1942 r. do szpitalnego munduru seersucker.

Lt. Hazel Banks on left, and unidentified nurse on right. Army Hospital at Camp Butner in

BUTY:

Oficjalnie do użytku ze szpitalnym mundurem seersucker dopuszczono trzy rodzaje obuwia:

Shoes, Service, Women’s, Low.png

Shoes, Service, Women’s, Low

Wygodne brązowe skórzane półbuty typu oxford. Posiadały obcas o wysokości 3,8 cm wykończony gumą i skórzaną podeszwę.

White Oxford Shoes.png

Shoes, Nurse’s, White

Białe skórzane półbuty typu oxford. Posiadały obcas o wysokości 3,8 cm wykończony gumą i skórzaną podeszwę.

Shoes, Field, Women's.png

Shoes, Field, Women’s

Damskie brązowe, skórzane buty polowe za kostkę. Posiadały podeszwę w całości pokrytą gumą i obcas o wysokości 2,5 cm, również wykończony gumą.

USS Solace Nurse Unit.jpg

POŃCZOCHY I SKARPETY:

Stockings, Rayon, Women’s.png

Stockings, Rayon, Women’s

Profilowane pończochy ze sztucznego jedwabiu z manszetą o szerokości 11,4 cm i wzmocnioną częścią stopy (reprodukcja).

Stockings, Cotton, Beige, Women’s.png

Stockings, Cotton, Beige, Women’s

Profilowane pończochy z bawełny merceryzowanej, z manszetą o szerokości 11,4 cm i wzmocnioną częścią stopy (reprodukcja).

Anklets, Wool, Women's.png

Anklets, Wool, Women’s

Średniej grubości wełniane skarpety, które są elastyczne dzięki prążkowaniu. Palce i pięty są wzmocnione bawełną.

OKRYCIE WIERZCHNIE:

W chłodniejsze dni pielęgniarki mogły założyć na mundur szpitalny wełnianą pelerynę w kolorze oliwkowym lub beżowy kardigan z dekoltem w szpic i z ukrytymi kieszeniami po bokach. Peleryna noszona była z przypiętymi na kołnierzyku insygniami korpusu pielęgniarskiego oraz stopniem wojskowym. Na kardigan wywijany był kołnierz sukienki, tak aby było widać insygnia.

Cape, OD, Nurse’s.png

Cape, OD, Nurse’s

Wełniana oliwkowa peleryna z kołnierzem, zapinana pod szyją i służąca do ogrzania w chłodniejsze dni.

Sweater, Coat Style, Nurse’s, Heather.pn

Sweater, Coat Style, Nurse’s, Heather

Średniej grubości wełniany, prążkowany sweter noszony w połączeniu z sukienką seersucker. Posiadał długie rękawy i dwie wpuszczone kieszenie z przodu po obu stronach.

(Egzemplarz na zdjęciu pochodzi z kolekcji Sophie Green)

Peleryna noszona była z przypiętymi na kołnierzyku insygniami korpusu pielęgniarskiego oraz stopniem wojskowym. Na kardigan wywijany był kołnierz sukienki, tak aby było widać insygnia.

Insignia on cape.jpg
Nurse Jennie Hedges and Nurse Jenon Qualset, Bari, Italy.jpg

Podczas gorszej pogody pielęgniarki mogły również założyć na mundur damski płaszcz oficerski lub kurtkę polową. Na oryginalnych zdjęciach widać, np. damskie kurtki M-43 lub męskie kurtki M-41 noszone w połączeniu z mundurem szpitalnym seersucker.

Uniform, Cotton Seersucker, Nurse’s with

Overcoat, Field, Women’s, Officer’s

Dwurzędowy trencz z wiatroodpornej i wodoszczelnej bawełnianej popeliny. Posiada przypinany na guziki kaptur do użytku w burzową pogodę, rozkładany kołnierz i dwie kieszenie na guziki. Oficerska wersja płaszcza ma dodatkowe naramienniki do przypięcia stopnia wojskowego.

Uniform, Cotton Seersucker, Nurse’s with

Jacket, Field, M-1943, Women’s

Damska kurtka polowa M-1943 wykonana jest z wiatroodpornej satyny bawełnianej. Posiada dwie fałszywe kieszenie na piersi z patkami i dwie funkcjonalne kieszenie na biodrach. W pasie, po wewnętrznej stronie, kurtka wyposażona jest w sznurek umożliwiający regulację rozmiaru. 

Chief nurse Maj. Spalding, 1st Lt. Lillian Ahlquist, Capt. Susan Vedder, and Capt. Dorothy
bottom of page